Juniors

Membership

For information about Nebraska Junior Hereford Association membership and activities, contact the following adult Junior Advisors. Annual dues are $10 for new members and $5 renewal.
For complete list of directors and advisers, click this link… Directors and Advisors

2018 Nebraska Junior Show Results

June 1-3, Kearney, NE – Buffalo County Fairgrounds

 

Bred and Owned Bulls

CHAMPION BRED AND OWNED BULL – KATIE FEHLMAN, JUNCTION CITY, KS
KT’S HAWK 605

 

RESERVE CHAMPION BRED AND OWNED BULL – SAGE KREBS, GORDON, NE
K ROCK 707ET

 

 

Class 1 – Spring Bull Calves (calved on or after 1/1/2018)

1st – Katie Knolles, KNGOLDEN TRUST; 2nd – Brianna Hula, HH CHARLIES IMPACT 8056; 3rd – Kendi Miigerl, KLM SENSATIONAL.

Class 2 – Senior Bull Calves (8/1/17 to 10/31/17)

1st – Kason Bruns, BRUNS THUNDER KNIGHT 701; 2nd – Paul VanDeWalle, VDW109 1114 CENTER STAGE 724ET; 3rd – Wiley Rudloff-Shaw, SHAW PAYBACK 766.

Class 3 – Spring Yearlings (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Sage Krebs,  K ROCK 707ET;  2nd – Katie Nolles, KN HOMEBOY 714ET; 3rd – Levi Farr, XA/MR DOMINO TIME 7109; 4th – Levi Farr, XA MR DIRECTOR 769.

Class 4 – Junior Yearlings (1/1/17 to 2/28/17)

1st – Dakota Gillig, SH/DC DIXIES FERB E701; 2nd – Wiley Rudloff-Shaw, SHAW BEANS 701ET.

Class 5 – Senior Yearlings (8/1/16 to 12/31/16)

1st – Kati Fehlman, KT’S HAWK 605.

Bred and Owned Heifers

CHAMPION BRED AND OWNED HEIFER – KATIE FEHLMAN, JUNCTION CITY, KS
KT’S MISS HEPBURN 604

 

RESERVE CHAMPION BRED & OWNED HEIFER – HANNAH WILLIAMS, KEARNEY, NE
HMW MISS PHOEBE 740 ET

 

 

 

 

Class 6 – Junior Heifer Calves (Calved on or after 1/1/18)

Champion Spring Heifer Calf – Ralston Ripp, RTK RRR RAY ANN 8F; Reserve Champion Spring Heifer Calf – Wesley Denton, SH/WD KATIE F803; Whitney Steckel, DR RESLEY 806; Keeley Russman, KELR GABRIELLE 801; Ralston Ripp, RTK RRR ANNETTE 14F.

Class 7 – Winter Heifer Calf (Calved 11/1/17 to 12/31/17)

1st – Hannah Williams, HMW MISS PHOEBE 740ET; 2nd – Julia Studer, CJS Z160 ELSA 1703; Kaleigh Moeller, KJM KEEPSAKE 767E; Paul VanDeWalle, VDW 8144 1114 VALERIE 725ET; Natalie Wegner, JHAN NW STK ICE TJ131.

Class 8 – Senior Heifer Calf (8/1/17 to 10/31/17)

1st – Kati Fehlman, KT’S MINDY 706; 2nd – Julia Studer, CJS 175 ERICA 1702; Johanna Studer,  CJS 1501 ELIZABETH 1704; William Moeller, AWM MISS OUTLOOK 751E; Emersion Moeller, ERM MISS VALLEY GOLDENOAK 753E.

Champion Senior Heifer Calf – Hannah Williams

Reserve Champion Senior Heifer Calf – Kati Fehlman

Class 9 – Early Summer Yearling (5/1/17 to 6/15/17)

Champion Early Summer Yearling Heifer – Sage Krebs, K CHOCOLATE 720; Reserve Champion Early Summer Yearling Heifer – William Moeller, WAM MISS REAL LADY 198E; 3rd – Bailey Lichty, BNL ROSE E2.

Class 10 – Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Katie Nolles, KN HOMEGIRL 713ET; 2nd – Katie Nolles, KN SCARLET 716ET; Jake Sellman, SR MS PUMPKIN 7224; Brady Brown, BB MISS UPTIME 733E.

Class 11 – Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Jake Sellman, SR MS MARY 7160ET; 2nd – Jake Sellman, SR MS BECKY 7152; Wiley Rudloff-Shaw, SHAW LADY 726ET; Wiley Rudloff-Shaw, SHAW DAISY 723ET; Wiley Ziegler, ZH MISS DYNOMITE 7322; Abbigail Wegner, JHAN 4721 ELLIE 410; Abigail Lewis, BOOTHILL LADY 703.

Champion Spring Yearling Heifer – Jake Sellman, 7160ET

Reserve Champion Spring Yearling Heifer – Jake Sellman, 7152

Class 12 – Junior Yearling Heifer (1/1/17 to 2/29/17)

1st – Kian Morris, JMK LUCY 71E; 2nd – Malina Lindstrom, LIN MISS MADE IN AMERICA 700E; Whitney Steckel, WS SILVER GLOW 714; Lance Ditloff, DH DEBBIE 703; Lance Ditloff, DH DAISY 704.

Class 13 – Junior Yearling Heifer (1/1/17 to 2/29/17)

1st – Sage Krebs, K MILLIE 714ET; 2nd – Jacqueline Lewis, BOOTHILL PEBBLES 701; Brianna Hula, HH MISS CLOE IMPACT 7006ET; Wiley Rudloff-Shaw, SHAW LADY 705; Madie Ziegler, HL LADY FLO 7105.

Champion Junior Yearling Heifer – Kian Morris

Reserve Champion Junior Yearling Heifer – Sage Krebs

Class 14 – Senior Yearling Heifer (8/1/16 to 12/31/16)

Champion – Kati Fehlman, KT’S MISS HEPBURN 604; Reserve Champion – Katie Nolles, KN ANNETTE 671

Cow/Calf Pair Show

 

CHAMPION COW/CALF PAIR – WESLEY DENTON, BLUE RAPIDS, KS
SH WD CUTTIE D656, SH/WD KATIE F803

 

 

 

 

RESERVE CHAMPION COW/CALF PAIR – KEELEY RUSSMAN, ST. PAUL, NE
WCC U800 GABBY 602ET, KELR GABRIELLE 801

 

 

 

 

 

Class 15 – 2 yr old Bred & Owned Cow/Calf Pair

Champion – Wesley Denton; Reserve Champion – Katie Nolles

Class 16 – 2 yr old Standard Cow/Calf Pair

Champion -Keeley Russman; Reserve Champion – Kendi Miigerl, Nye Pelton, Natalie Wegner.

Class 17 – 3 yrs & older Bred & Owned Cow/Calf Pair 

Champion – Whitney Steckel; Reserve Champion – Brianna Hula

OWNED HEIFERS

 

GRAND CHAMPION HORNED HEIFER – FLETCHER LARSEN, VALENTINE, NE

H BL MARIE 718ET

 

 

 

RESERVE GRAND CHAMPION HORNED HEIFER – LEX LARSEN, VALENTINE, NE
H H/G ELB ANNSLEY 794E ET

 

 

 

 

GRAND CHAMPION POLLED HEIFER – HAXTON HOFFMAN, THEDFORD, NE
H BL FANCY 737ET

 

 

RESERVE GRAND CHAMPION POLLED HEIFER – HANNAH WILLIAMS, KEARNEY, NE
HMW3 MISS PRISCILLA 725ET

 

 

Class 18 – Champion Horned Junior Heifer Calf – Whitney Steckel, DR RESLEY 806

Class 19 – Champion Polled Junior Heifer Calf – Wesley Denton, SH/WD KATIE F803; Reserve Champion Junior Heifer Calf – Keeley Russman, KELR GABRIELLE 801.

Class 20 – Champion Horned Winter Heifer Calf – Landon Lienemann, MCM 742 STAR 784EET; Reserve Champion Horned Winter Heifer Calf – Paul VanDeWalle, VDW 8144 1114 VALERIE 725ET.

Class 21 – Champion Polled Winter Heifer Calf – Hannah Williams, HMW MISS PHOEBE 740ET; Res. Champion Polled Winter Heifer Calf – Landon Lienemann, MCM 4R EVE 785EET; Julia Studer, CJS Z160 ELSA 1703; Kynsleigh Krebs, DELHAWK BIANCA 1713ET.

Class 22 – Champion Horned Senior Heifer Calf – Lex Larsen, HH/G ELB ANNSLEY 704E ET; Reserve Champion Horned Senior Heifer Calf – Haley Spilker, DJ MISS EASY MONEY 712; Lanham Skrdlant, KJ BJ 58Z RACHEL 030E ET.

Class 23 – Polled Senior Heifer Calf (8/1/17 to 10/31/17)

1st – Jackson Wright, UPS MISS CRACKER JACK 7734 ET; 2nd – Callie Schmidt, SH PRETTY ONE E880ET; Meah Sackett, DJ MISS CRACKER JACK 714 ET; Johanna Studer, CJS 501 ELIZABETH 1704; Julia Studer, CJS 175 ERICA 1702; Emily Meinhardt, GLM 04B RACHEL 1792; Breanna Spilker, DJ MISS FULL THROTTLE 715.

Class 24 – Polled Senior Heifer Calf (8/1/17 to 10/31/17)

1st – Whitney Steckel, BK ETERNALLY SWEET 7043E ET; 2nd – Haxton Hoffman, EXR KELLY 7503 ET; Jordan Gatz, KJ BJ 997A MISTY LEAD 036E; Kati Fehlman, KT’S MINDY 706; Kaleigh Moeller, DELHAWK CAMELIA 1702ET; McKenna Gatz, DCC 502C REMI 717E; Ashley Melcher, HM HOMETOWN 10Y LASS X790.

Champion Polled Senior Heifer Calf – Whitney Steckel

Reserve Champion Polled Senior Heifer Calf – Haxton Hoffman

Class 25 – Champion Horned Late Summer Yearling Heifer – Kynsleigh Krebs, CHURCHILL LADY 7400E ET

Class 26 – Horned Early Summer Yearling Heifers (5/1/17 to 6/16/17)

Champion – Blake Bruns, M&M 418 ENCHANTMENT 743; Reserve Champion – Jackson Wright, LAND MISS MIGHT 718ET; Natalie Wegner, ER DOMINETTE 742; Emma Stallbaumer, BOOTHILL LADY 718; Alden Wegner, JHAN 4352 ROSE STAR 410.

Class 27 – Polled Early Summer Yearling Heifers (5/1/17 to 6/15/17)

Champion – Hannah Williams, HMW MISS PRISCILLA 725ET; Reserve Champion – Blake Bruns, H/T JAMMAJ 3E; Kinsley Gillig, MCM 4111 JASMINE 750E; Meah Sackett, DJ MISS FULL THROTTLE 709; Ralston Ripp, RTK MISS MELODY WINE 5E; Sage Krebs, K CHOCOLATE 720; Lance Ditloff, MCM 109 TANYA 743E; Bailey Lichty, BNL ROSE E2.

Class 28 – Horned Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Mickayla Sheets, DCLL MS 7195 ADVANCE 39E ET; 2nd – Jake Sellman, SR MS PUMPKIN 7224; Cody Brown, MCGURK KOLT WINE TIME 363ET; Katie Nolles, KN SCARLET 716ET; Kendi Miigerl, LAND MISS MIGHTY 711 ET; Kaycee Brown, DJ MISS EASY MONEY 705.

Class 29 – Horned Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Jessica Jensen, BH TRUSTING LADY 3055 711; 2nd – Jackson Wright, LAND MISS EASY MONEY 729ET; Abigail Lewis, BOOTHILL LADY 703; Jake Sellman, SR MS BECKY 7152; Wiley Rudloff-Shaw, SHAW DAISY 723ET.

Champion Horned Spring Yearling Heifer – Jessica Jensen

Reserve Champion Horned Spring Yearling Heifer – Jackson Wright

Class 30 – Polled Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Haxton Hoffman, H BL FANCY 737ET; 2nd – Joe Lambert, GLTY EDOLIE 83E; Brady Brown, BB MISS UPTIME 733E; Katie Nolles, KN HOMEGIRL 713ET; Maddisyn Collins, MCM 425B IZZY 440E; Hayden Nelson, MRI MISS CHOSEN MO P294; Trent Schumm, S&S VICKIE 482E.

Class 31 – Polled Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Kendi Miigerl, KOLT SAPPHIRE LADY 8424ET; 2nd – Wesley Denton, G&R MISS MITZ 718; Everett Funk, MCP MS PEPERMINT RIBEYE P525ET; Wiley Ziegler, ZH MISS DYNOMITE 7322; Makaela Wolfenden, JHF MS 57C WOW J727; Claira Morgan, JC JACKIE 711; Nye Pelton, KELR CASSIDY 715.

Class 32 – Polled Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Cody Brown, HH MS RIGHT TIME K32; 2nd – Jake Sellman, SR MS MARY 7160ET; Bailey Sellman, SR MS MARY 7172 ET; Hannah Pearson, GLTY EDITA 21ET; Kaisha Alber, S&S EMERALD 417E; Natalie Wegner, BOOTHILL LADY 706.

Class 33 – Polled Spring Yearling Heifers (3/1/17 to 4/30/17)

1st – Lance Ditloff, MCM RCC 14U STELLA 791E ET; 2nd – Lauren Gatz, DCC 116C FLIRT 713E; Braedyn Snell, VCR WRK 2504 KIMBERLY 744E; Rylie Meinhardt, GLM 1510 TRICIA 1743; Bailey Sellman, SR MS MARY 7133ET; Delilah Koehler, HH MS BORDERLINE K29; Zach Dickau, FRENZEN LADY JANE E46.

Champion Polled Spring Yearling Heifer – Haxton Hoffman

Reserve Champion Polled Spring Yearling Heifer – Kendi Miigerl

Class 34 Horned Junior Yearling Heifers (1/1/17 to 2/28/17)

Champion – Fletcher Larsen, H BL MARIE 718ET; Reserve Champion – Malina Lindstrom, LIN MISS MADE IN AMERICA 700E; Riata Stryker, WS SALSA 709; Whitney Steckel, WS SILVER GLOW 714; Jacqueline Lewis, BOOTHILL PEBBLES 701; Wiley Ziegler, MS DIAMOND 7202; Ryun Sheets, 191 HOMETOWN LADY 770; Hayden Nelson, MCP MISS BIG RIB P511; Madie Ziegler, HL LADY FLO 7105.

Class 35 – Polled Junior Yearling Heifers (1/1/17 to 2/28/17)

1st – Julia Studer, NELLA 3907 IVANKA 239E ET; 2nd – Dustin Denton, SH LADY RIGHT E756; Ralston Ripp, HB/AA SHE’S UP A NOTCH 7962; Makenna Karr, GLM TGM 9500 TRICIA 1739ET; Zaiden Annen, DR TORI 715; Lance Ditloff, DH DEBBIE 703; Madie Ziegler, VCR 38C BREE 742E.

Class 36 – Polled Junior Yearling Heifers (1/1/17 to 2/28/17)

1st – Kian Morris, JMK LUCY 71E; 2nd – Paul VanDeWalle, OHL ELLIE 71E ET; Levi Farr, H BL MISS SPICE 716ET; Madison Melcher, HM 10Y LASS X720; Nye Pelton, NH TOOTSIE’S LEGACY 715ET; Kinleigh Ekhoff, BAR M 402 MISS THROTTLE 707; Abby Stallbaumer, FRENZEN LADY JADE E07.

Class 37 – Polled Junior Yearling Heifers (1/1/17 to 2/28/17)

1st – Carly Kolterman, EXR M DOM 7102; 2nd – Hannah Williams, H RW TERRI 7105; Brianna Hula, HH MISS DAKOTA HI IMPACT 7005; Levi Farr, H MS ADVANCE 7094 ET; Wiley Rudloff-Shaw, SHAW LADY 705; Brianna Hula, HH MISS CLOE IMPACT 7006ET; Elizabeth Boswell, HH MISS JET IMPACT 7025; Kinleigh Ekhoff, GWF MADDIE 7102.

Champion Polled Junior Yearling Heifer – Carly Kolterman

Reserve Champion Polled Junior Yearling Heifer – Hannah Williams

Class 38 – Horned Senior Yearling (8/1/16 to 12/31/16)

Champion – Owen Stallbaumer, MCM RCC 14U STAR 684D ET; Reserve Champion – Kian Morris, MCM RCC Y79D SPRINKLES 685D ET.

Class 39 – Polled Senior Yearling Heifers (8/1/16 to 12/31/16) –

Champion –Kati Fehlman, KT’S MISS HEPBURN 604; Reserve Champion – William Moeller, KJ BJ 339A LADY DIVINE 744D ET; Madison Melcher, HM 9140 LASS X712; Katie Nolles, KN ANNETTE 671; Brady Brown, MRI MISS CHOSEN ONE 0457.

2018 STEER SHOW

 

GRAND CHAMPION STEER – COOPER LINDSTROM, ELM CREEK, NE

 

 

 

RESERVE CHAMPION STEER – CODY BROWN, DWIGHT, KS

 

 

 

 

 

Class 1 – 1020 – 1090 lbs

Kaycee Brown, AH 323 RIGHT TIME H14; Claira Morgan, ECR RO CHOSEN ONE 424ET; Kamille Karr, CRR 719 CATAPULT 109; Ashley Melcher, CRR 109 CATAPULT 307.

Class 2 – 1105-1140 lbs

Cody Brown, AH JDH CRACKER JACK 26U ET; Jessica Jensen, SH 10Y COACH C615; Everett Funk, ECR RO CHOSEN ONE 424 ET; Weston Stemick, KJBJ 319X COURTLAND 010A ET; Kaygan Whitthuhn, HCC MR FROST H403; Delilah Koehler, MOHICAN RIGHT KIND 411A ET.

Class 3 – 1165 – 1210 lbs

Kinsley Gillig, PERKS 144U RIGHT TRACK 2040; Owen Stallbaumer, PERKS 0003 EASY MONEY 4003; Kaisha Alber, CHURCHILL KICKSTART 501C; Attlyn Whitthuhn, RH XP L1 DOMMINO 5057; Trent Schumm, WF HAF HOME PLATE T137 1595 ET.

Class 4 – 1220 – 1265 lbs

Ralson Ripp, H EXCEL 8051 ET; Wesley Denton, NJW 735 W18 HOMETOWN 10Y ET; Kian Morris, PERKS 0003 EASY MONEY 4003; Kendi Miigerl, PERKS 00023 EASY MONEY 4003; Lauryn Ivey, CHURCHILL THROTTLE 534C ET.

Class 5 – 1300 – 1385 lbs

Cooper Lindstrom, SULL TCC MR CUSTOM MADE 340ET; William Meinhardt, GV CMR X161 TIMES UP A152; Kendi Miigerl,  CRR 719 CATAPULT 109; Sheridan Chaney, PURPLE KAGS RGR APPLAUSE 16A; Rianna Chaney, PURPLE MB WOMANIZER 14U ET.

2018 NHA FUTURITY STEERS

 

GRAND CHAMPION & $1000.00 – KENDI MIIGERL, RAVENNA, NE
Steer purchased from Niedermeyer Farms, Cook, NE

 

 

 

 

 

 

RESERVE GRAND CHAMPION & $600.00 – WESTON STEMICK, PIERCE, NE
Steer purchased from Eric Frenzen, Fullerton, NE

 

 

 

Owen Stallbaumer, purchased from Kracke Herefords, DeWitt, NE; Lauryn Ivey, purchased from Persons Bar M Herefords, Hordville, NE; Kaygan Witthuhn, purchased from Kimberly Huwaldt, Osmond, NE; Atlynn Witthuhn, purchased from Estergard Ranch, Callaway, NE; Trent Schumm, purchased from Schutte & Sons, Guide Rock, NE.

2018 NHA FUTURITY HEIFERS

 

GRAND CHAMPION & $1000.00 – KIAN MORRIS, WILBER, NE
Heifer purchased from JMK CATTLE, Wilber, NE

 

 

 

 

RESERVE GRAND CHAMPION & $600.00 – KAYCEE BROWN, DWIGHT, KS
Heifer purchased from Huwaldt’s Herefords, Randolph, NE

 

 

 

 

Class 1

Class Winner & $100.00 – Natalie Wegner, purchased from Estergard Ranch, Callaway; Emma Stallbaumer, purchased from Boothill Herefords, Burwell, NE.

Class 2

Class Winner & $100.00 – Joe Lambert, purchased from Silver Bullet Herefords, Van Meter, IA; Jaycee Brown, purchased from Kracke Herefords, DeWitt, NE; Trent Schumm, purchased from Schutte & Sons, Guide Rock, NE; Nye Pelton, purchased from Jefferson Keller, St. Paul, NE.

Class 3

Class Winner – Kaycee Brown, purchased from Huwaldt’s Herefords, Randolph, NE; Braedyn Snell, purchased from Valley Creek Ranch, Fairbury, NE; Hannah Pearson, purchased from Silver Bullet Herefords, Van Meter, IA; Delilah Koehler, purchased from Huwaldt’s Herefords, Randolph, NE; Natalie Wegner, purchased from Boothill Herefords, Burwell, NE.

Class 4

Class Winner  – Kian Morris, purchased from JMK Cattle, Wilber, NE; Madie Ziegler, purchased from Valley Creek Ranch, Fairbury, NE; Abby Stallbaumer, purchased from Frenzen Polled Herefords, Fullerton, NE; Zaiden Annen, purchased from Whitney Steckel, Taylor, NE.

Class 5

Class Winner & $100.00 – Riata Stryker, purchased from Whitney Steckel, Taylor, NE; Wiley Ziegler, purchased from Mickayla Sheets, Wallace, NE; Nye Pelton, purchased from Nelson Herefords, Burwell, NE; Oren Hobbs, purchased from Valley Creek Ranch, Fairbury, NE.

PEEWEE SHOWMANSHIP –   
JUNIOR SHOWMANSHIP – 
INTERMEDIATE SHOWMANSHIP – 
SENIOR SHOWMANSHIP – 

CONGRATULATIONS TO ALL SHOWMEN ON A JOB WELL DONE!